БРЕДОСТРОИТЕЛЬСТВО

Геніальний законодавець

Очікується збільшення дохідної частини Державного бюджету України за рахунок збільшення штрафних санкцій за правопорушення, передбачені Кримінальним кодексом України та Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Знайдена група професійних злочинців, наділених милістю державної влади сертифікатами, до яких можна в тисячу разів підняти штрафи в порівнянні з іншими потенційно небезпечними громадянами. Просто дуже небезпечна професія.

 Якщо ви думаєте, що це чиновники, яки беруть відкати і хабарі. Ні. Для них є стаття 172-5, яка тягне за собою накладення штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією такого подарунка. (1700 – 3400 грн).

Може це копачі надр, від піску до бурштину Стаття 47. Ні ж. Там граничний штраф для громадян 510 грн. День роботи, а іноді і годину роботи перекривають.

Пропоную перечитати проект закону пана Дунди О. А. (реєстраційний №5072) про посилення відповідальності за правопорушення у сфері проектування, будівництва та містобудування.

Для початку – про заробітки архітектора. На думку Кабміну (зміна №3 до ДСТУ Б Д.1.1-7:2013, таблиця Ж.3, п.1) заробіток архітектора повинен складати 1350 грн на день, тобто за 22 робочих дні фахівець може заробити 29 700 грн, на рік – 356 400 грн. Воно б ніби можна жити.

Вірогідно, що штрафні санкції за допущені помилки (а не помиляється той, хто нічого не робить), повинні корелюватись з заявленою цифрою. Тобто, напортачив – відпрацюй. Спробуємо визначити, за скільки часу архітектор відпрацює запропонований паном Дундою штраф…

Згідно з чинним законодавством, якщо норми інших законів містять посилання на неоподатковуваний мінімум доходів громадян, то для цілей їх застосування використовується сума в розмірі 17 грн., крім норм адміністративного та кримінального законодавства в частині кваліфікації адміністративних або кримінальних правопорушень, для яких сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється на рівні податкової соціальної пільги (1196,5 грн), визначеної п.п. 169.1.1 п. 169.1 ст. 169 розд. IV Податкового кодексу України для відповідного року (п. 5 підрозд. 1 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України).

Перейдемо до розрахунків.

Розглянемо статтю 961. Передача замовнику проектної документації для виконання будівельних робіт на об’єкті, розробленої з порушенням вимог законодавства, містобудівної документації, вихідних даних для проектування об’єктів, вимог щодо охорони культурної спадщини, екологічних вимог, обмежень використання приаеродромної території, встановлених відповідно до Повітряного кодексу України, будівельних норм і правил, у тому числі щодо створення безперешкодного життєвого середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення, передбачення приладів обліку води і теплової енергії, а також заниження класу наслідків (відповідальності) об’єкта – тягнуть за собою накладення штрафу на головного архітектора проекту, головного інженера проекту, експерта, інших виконавців окремих видів робіт (послуг), пов’язаних із створенням об’єктів архітектури, які мають відповідний кваліфікаційний сертифікат, від ста до ста п’ятдесяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Прикинемо, скільки це у цифрах:

17 * 100 000 = 1 700 000     17 * 150 000 = 2 550 000

Тепер суму штрафу поділимо на вартість річного заробітку:

2 550 000/  356 400 = 7  років (!!!!!)

Сумніваюся, що людина після цього повернеться до фахової діяльності, а не закінчить життя суїцидом. Але якщо протягом року знайдуть схожу похибку у іншому проекті, який міг бути виконаний навіть раніше за попередній –

«Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення, – тягнуть за собою накладення штрафу на головного архітектора проекту, головного інженера проекту, експерта, інших виконавців окремих видів робіт (послуг), пов’язаних із створенням об’єктів архітектури, які мають відповідний кваліфікаційний сертифікат, від двохста до трьохсот тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян». (залишено стиль написання автора, який не вміє писати числа українською мовою).

17 * 200 000 = 3 400 000                    17 * 300 000 = 5 100 000

Тобто час відпрацювання штрафу за допущені помилки збільшиться на

5 100 000 / 356 400 = майже 14,3 років.

Отже, за однотипну помилку, допущену у двох проектах в один період, людина повинна буде сумарно відпрацювати 21,3 років.

Може, пан Дунда не володіє калькулятором?…. Сумніваюсь. Можливо, пише, чого не знає? Та ні… Він же, на секундочку, ні багато ні мало Голова підкомітету з питань будівництва та проектування Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, та ще й Член Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування фактів корупції в органах державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Навіщо ж він це робить?…

Підказку можна знайти у абзаці 13 цієї ж статті 961, яка звучить так:

«Виконання окремих видів робіт, пов’язаних із містобудівною діяльністю, особою, яка згідно із законодавством повинна мати кваліфікаційний сертифікат та договір страхування, без отримання в установленому порядку такого сертифікату та укладення договору страхування  –  тягне за собою накладення штрафу на виконавців від трьохсот до чотирьохсот тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Дія, передбачена частиною тринадцятою цієї статті, вчинена особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за таке ж порушення, – тягне за собою накладення штрафу на виконавців від чотирьохсот до п’ятисот тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.»

Вірогідно, тут собаку і закопали.

Тепер всі без винятку проектувальники повинні стрункими колонами податись у страхові компанії, які за певну суму застрахують можливі збитки. А в тому, що суми будуть немаленькими, можна не сумніватись. Як і в тому, що остаточно ці суми сплачуватимуться замовниками і ляжуть на собівартість проектних робіт і на кінцевому споживачеві. 

Зараз вартість страховки в більшості своїй варіюється від 0,25% до 2,5% від страхової суми/ліміту відповідальності . Скільки вартуватиме на 7,65 мільйонів – можна тільки здогадуватись…

Отже, замовникам будівництва треба бути готовими до значного підвищення вартості проектних робіт, а тим проектувальникам, які не захочуть працювати по вигаданим слугами правилам – або перекваліфіковуватись в управдоми, або вчити мову і норми проектування ближчого зарубіжжя. Якщо, звичайно, у народних обранців совість не проснеться і вони не завалять цей законопроект. В чому я особисто дуже сумніваюсь.

архитектор Виталий Жорин

Please follow and like us:

Просмотров: 1138

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Related Post

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
EMAIL
Facebook
Facebook
YOUTUBE